Szczegóły

Spotkania z kolędą


Muzyczne życzenia dla Babci i Dziadka od uczniów klasy I


Witam Cię kartek szelestem …

Tymi słowami Królowa Książek przywitała uczniów klasy I na uroczystości pasowania na czytelnika. Kandydaci na czytelników uważnie słuchali skarg książek i biegle wymieniali liczne zaniedbania tych, którzy je wypożyczają.

Pierwszoklasiści wykazali się zadziwiającą spostrzegawczością i świetną znajomością bajek, co pozwoliło im zdać celująco przygotowany przez Królową Książek trudny egzamin.

Po pasowaniu, świeżo upieczeni czytelnicy wypożyczyli wybrane przez siebie książki.

Pierwszakom życzymy przeżywania cudownych przygód z bohaterami książek.


Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie...

C.K. Norwid

           

           

Wszyscy uwielbiamy Święta Bożego Narodzenia. Są one pełne radości, uśmiechu
i spełnienia, dla niektórych również momentem zadumy i wspomnień. W szkole, tak jak
i w naszych domach, przeżywamy je wspólnie, bo tu przecież spędzamy ze sobą mnóstwo czasu.

            Z ogromną przyjemnością więc cała społeczność szkolna 22 grudnia uczestniczyła
w Bożonarodzeniowej Uroczystości. Uroczystości przepełnionej atmosferą rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i serdeczności.

Świętowanie rozpoczął taniec śnieżynek do piosenki Halleluja, zaprezentowany przez dziewczynki z klasy pierwszej. Następnie odbyły się konkursy: recytatorski
Boże Narodzenie w poezji oraz Szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Wysłuchaliśmy wiele wierszy o tematyce bożonarodzeniowej, a także wiele pastorałek i kolęd. Przed publicznością, czyli uczniami, nauczycielami oraz rodzicami wystąpiły dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie z klas I - VIII. Aby podkreślić charakter świąt Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, przedstawili Jasełka. W specjalnie przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii, młodzi aktorzy odzwierciedlili sceny narodzin Chrystusa.

            Po zakończeniu części artystycznej Pan Dyrektor podziękował występującym uczniom i wręczył drobne upominki, a następnie złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne i noworoczne.

Nie zabrakło również wspólnego kolędowania przy akompaniamencie gitar.
Było niezwykle miło, uroczyście i bardzo świątecznie.

            Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas,
aby w kameralnym gronie złożyć sobie życzenia i zasiąść przy wigilijnym stole. Przełamując się opłatkiem, składali sobie miłe, z serca płynące życzenia. Nie zabrakło także czasu,
na odwiedzanie innych szkolnych znajomych i dzielenie się opłatkiem, a wszystko to odbyło się w przyjaznej, wręcz rodzinnej atmosferze.

 


Międzynarodowa wymiana kartek świątecznych

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia klasa VII, wraz z Panią Agnieszką Dziamą oraz Panią Agnieszką Kuropatnicką, wzięła udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych.

Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali piękne kartki oraz napisali życzenia w języku angielskim. Zostały one wysłane do Polskiej Szkoły im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Norhamptonshire. Młodzież naszej szkoły również otrzymała kartki świąteczne od swoich rówieśników z Anglii.

Taka forma współpracy pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. Dzięki niej uczniowie mogli wykorzystać w praktyce to, czego nauczyli się na zajęciach z języka angielskiego.

Wierzymy, że wymiana kartek świątecznych, to dopiero początek naszej dalszej współpracy.


Święta tuż, tuż …

W naszej szkole zapachniało już świętami. W  piątek, 16 grudnia, w całej szkole unosił się zapach korzennych przypraw. Dla najmłodszych był to bardzo pracowity dzień, bowiem przedszkolaki przygotowywały pierniczki.

Dzieci najpierw poznały składniki i sposób wykonania ciasta. Gdy wszystko było gotowe, z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto i wykrawały różne kształty ciasteczek. Nie zabrakło choinek, reniferów, misiów, dzwonków, gwiazdek i wielu, wielu innych form. Efektem tej pracy były pełne blaszki pierniczków, które przedszkolaki zaniosły do kuchni, by tu upiekły się pod czujnym okiem pań kucharek. Teraz z kolei po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach już świeżo upieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

Kolejnym etapem było ozdabianie pierników za pomocą lukrowych pisaków i kolorowych posypek.

Po skończonej pracy była oczywiście degustacja. Zabawa była wspaniała, a pierniki wyszły nie tylko piękne, ale i smaczne.

 


Warsztaty świąteczne

Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres  różnych przygotowań. To śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, dekorowanie domu i przygotowanie tradycyjnych potraw. Jest to też czas na wykonywanie ozdób świątecznych. Z tej to okazji, 12 grudnia 2022 r., uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych prowadzonych przez Spółdzielnię Socjalną „Adamowianka”.

Organizatorki warsztatów zapewniły uczestnikom potrzebne materiały plastyczne, niezbędne pomoce do wykonania ozdoby oraz niosły pomoc podczas realizacji pomysłu. Twórczość uczestników okazała się bardzo różnorodna i niebanalna. Uczniowie pod kierunkiem Pań prowadzących, wykonały piękną bombkę decoupage, która niejednemu uczestnikowi przyniosła wielką satysfakcję.

 


Przedszkolaki w ruchu

            7 grudnia przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Potoczku, aby wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach ruchowych, które prowadzili animatorzy pracujący na co dzień w sali zabaw Nemo w Zamościu. Atrakcją tego wydarzenia była maskotka Pikachu, która spowodowała jeszcze większą radość na twarzach dzieci.

            Organizatorom bardzo dziękujemy za zaproszenie.

 


Mikołaj w szkole

            We wtorek, 6 grudnia dzieci i młodzież naszej szkoły odwiedził prawdziwy Mikołaj! Emocji, które towarzyszyły nam tego dnia, nie da się opisać słowami… Zapraszamy więc do galerii zdjęć!

 


Czy to jutro, czy to dziś-

wszystkim jest potrzebny miś…

            Najlepszym przyjacielem każdego malucha jest pluszowy miś. Jest on ukochaną maskotką na dobre, ale i te gorsze chwile. Przyjmie radości, ale i przytuli, gdy nastaną smutki. Dlatego też o jego święcie nie zapomniały dzieci z obu oddziałów przedszkolnych. Każdy z nich przyniósł swojego ulubionego pluszaka, z którym zrobił sobie zdjęcie w foto budce. Spotkały się misie w różnych kolorach i rozmiarach, a dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, które przypada na dzień 25 listopada, wykonały prace plastyczne, śpiewały piosenki o misiach, brały udział w zabawach ruchowych, a także spróbowały misiowych ciasteczek.

            Dzień Pluszowego Misia był w naszym przedszkolu dniem pełnym uśmiechu i dobrej zabawy.

 


Pasowanie na przedszkolaka

            18 listopada odbyło się pasowanie na przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość dla dzieci z grupy Misie, która rozpoczęła się częścią artystyczną. Maluszki udowodniły, że potrafią pięknie śpiewać i recytować, po czym złożyły obietnicę, że będą się zgodnie bawić i pomagać sobie nawzajem.

Następnie pan dyrektor - Adam Kozyra dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka.

Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia, przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz upominki przygotowane przez rodziców.

           


O POWSTANIU ZAMOJSKIM

22 listopada 2022 r. zostaliśmy zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu na lekcję edukacyjną Powstanie Zamojskie. W 80. rocznicę wysiedleń ludności Zamojszczyzny, takie spotkanie uzupełniło naszą wiedzę na temat walk prowadzonych przez żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej w obronie Zamojszczyzny.

Po lekcji w bibliotece, odwiedziliśmy schronisko dla psów. Była to żywa lekcja wolontariatu. Zawieźliśmy do schroniska zebraną przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu karmę i poznaliśmy warunki życia bezdomnych psów. Przesympatyczne psiaki podbiły nasze serca przymilaniem się oraz wyuczonymi sztuczkami. Pies o imieniu Marian prezentował podawanie łapki oraz dawanie głosu. Naszą sympatię zyskał również młody piesek Cypis oraz stateczny senior Zenek.

Wracaliśmy do szkoły bogatsi o wiedzę historyczną, wrażliwsi na dolę bezdomnych zwierząt.


Gminny Turniej Tenisa Stołowego

o Puchar Wójta Gminy Adamów

18.11.2022r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów. Udział w turnieju wzięło 36 uczestników ze SP w Suchowoli i SPw Szewni. W każdej kategorii wiekowej szkoła mogła wystawić po trzech zawodników.

Uroczystego otwarcia dokonał pan Adam Kozyra - Dyrektor Szkoły, życząc wszystkim młodym sportowcom miłej zabawy oraz jak najlepszych wyników w turnieju. Wszyscy, którzy stanęli na podium, otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, które ufundował Wójt Gminy Adamów pan Dariusz Szykuła.

Kl. IV Dziewczęta

1. Oliwia Bil SP Szewnia Górna

2. Julia Soboń SP Szewnia Górna

3. Maja Artymiak SP Szewnia Górna

Kl. IV Chłopcy

1. Maksymilian Pakuła SP Szewnia Górna

2. Adam Piłat SP Suchowola

3. Miłosz Pakuła SP Szewnia Górna

Kl. V-VI Dziewczęta

1. Alicja Krupa SP Szewnia Górna

2. Anna Kołtun SP Szewnia Górna

3. Wiktoria Cieślak SP Szewnia Górna

Kl.V-VI Chłopcy

1. Paweł Sierkowski SP Suchowola

2. Jakub Gęśla SP Suchowola

3. Wojciech Świergoń SP Szewnia Górna

Kl. VII- VIII, Dziewczęta

1. Amelia Greszta SP Szewnia Górna

2. Maja Cios SP Szewnia Górna

3. Oliwia Brzozowska SP Szewnia Górna

Kl. VII- VIII, Chłopcy

1. Krzysztof Panas SP Suchowola

2. Kamil Sendłak SP Suchowola

3. Szymon Stropek SP Szewnia Górna


Teatru Piasku Tetiany Galitsyny

Aladyn

W czwartek, 17 listopada dzieci z obu oddziałów przedszkolnych wybrały się do Biblioteki Publicznej w Potoczku, aby tam obejrzeć online spektakl teatralny pt. Aladyn  przygotowany przez artystów Teatru Piasku Tetiany Galitsyny.

Aladyn to bajka opowiedziana w niezwykły sposób – malowana kolorowym piaskiem, światłem, połączona z teatrem cieni. Dzięki spektaklowi przedszkolaki mogły wybrać się w podróż do gorącej piaskowej krainy pełnej słońca i niesamowitych przygód.

Spektakl wywołał w przedszkolakach wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły rozmowy o obejrzanej bajce w drodze powrotnej do szkoły.


Konkurs Plastyczny

Kolory Niepodległości

Uczeń klasy I - Błażej Dziuba został laureatem Konkursu Plastycznego Kolory Niepodległości, którego celem było wspieranie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych oraz upowszechnianie tradycji narodowej.

Konkurs zorganizowany został przez Posła na Sejm RP - pana Tomasza Zielińskiego, we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty w Lublinie oraz Instytutem Pamięci Narodowej z siedzibą w Lublinie. Prezes Rady Ministrów natomiast – pan Mateusz Morawiecki objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem.

W zmaganiach plastycznych wzięła udział rekordowa liczba dzieci i młodzieży, bo aż ponad 2000 osób. Uroczysta gala finałowa miała miejsce  9 listopada 2022r. w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

Błażejowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Święto Niepodległości w naszej szkole

            Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z ważniejszych świąt państwowych.   W naszej szkole ten dzień uroczyście obchodziliśmy 10 listopada. Dokładnie o godz.11.11 radośnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła do hymnu.

            Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane pieśniami, recytacjami wierszy oraz tańcem, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.

Cała społeczność szkolna wykazała się postawą patriotyczną, okazując miłość, szacunek i przywiązanie do Ojczyzny.


Wyjazd uczniów klas I-IV

do

Sandomierza i Nowej Dęby

 7 listopada 2022 r. uczniowie klas I - IV wybrali się na wycieczkę do Sandomierza i Nowej Dęby. Z Szewni Górnej wyjechaliśmy ok.7.00. Podróż trwała prawie trzy godziny. Zwiedzanie Sandomierza zaczęliśmy od przejścia przez Bramę Opatowską, potem dotarliśmy do Rynku. Kolejnym punktem była Zbrojownia Rycerska, gdzie wysłuchaliśmy opowieści rycerza i w ten sposób poznaliśmy historię Sandomierza. Wychodząc z centrum miasta przez bramę zwaną Uchem Igielnym, udaliśmy się na obiad.

Kolejną i główną atrakcją wycieczki była Fabryka Bombek w Nowej Dębie. Na miejscu pani przewodnik zapoznała nas z historią fabryki, stylami ozdabiania choinek, sposobem tworzenia i ozdabiania bombek. Następnie udaliśmy się na warsztaty samodzielnego ozdabiania bombek według własnego pomysłu, które po wyschnięciu mogliśmy zabrać do domu.

Na koniec pobytu udaliśmy się do sklepu, w którym mogliśmy kupić różne ozdoby choinkowe. Do Szewni Górnej wróciliśmy o godz. 19.00.

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili zadowoleni.


Dzień Postaci z Bajek

4 listopada, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia uczniowie przebrali się za dowolną postać z ulubionej baśni. Przeróżne postacie można było więc spotkać na korytarzu szkolnym już od rana. Ogromna ilość przebranych uczniów świadczy o tym, że bohaterowie bajek są uwielbiani przez maluchów i młodzież. Ten dzień udowodnił też, że bajki rozwijają wyobraźnię, bo kreatywności w doborze kostiumów uczniom nie brakowało. Zobaczyć można było księżniczki, piratów, wróżki, Dziewczynkę z zapałkami, Pippi, Aladyna i jego cudowną lampę i wiele, wiele innych postaci.

Dobrze, że w kalendarzu szkolnym znajduje się takie święto, bo jest to okazja, by zanurzyć się w świat fantazji, magii i marzeń. Uczniowie dobrze się bawili, a dorośli z nostalgią w oku wspominali swoje dzieciństwo…


Dbamy o miejsca pamięci narodowej

Tradycją już w naszej szkole jest fakt, że przed świętami listopadowymi nasi uczniowie odwiedzają miejsca pamięci narodowej zlokalizowane na terenie naszej gminy. Każdego roku porządkują te miejsca, zapalają znicze i składają wiązanki kwiatów, by w ten sposób oddać hołd poległym za wolność naszej Ojczyzny.

Nasi młodsi i starsi wychowankowie są świadomi tego, że miejsca pamięci stanowią część dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego regionu, a pamięć o osobach zasłużonych i bohaterach naszej wolności powinna być pielęgnowana.   


Ślubujemy!

            25 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.

W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i recytować. Wykazali się również wiedzą o Polsce - naszej Ojczyźnie.

            Najważniejszą częścią uroczystości było pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły, Pana Adama Kozyrę. Uczniowie klasy pierwszej, podczas ślubowania złożonego na sztandar szkoły, głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.  

Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych!!!


Blask Prawdy

to hasło XXII Dnia Papieskiego, które nawiązuje do encykliki Veritatis splendor Jana Pawła II. Papież Polak ukazał w niej trzy wartości – PRAWDĘ, MIŁOŚĆ I WOLNOŚĆ, które dziś są niezwykle aktualne.

Tego dnia cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na dorocznym wspomnieniu tego wielkiego i niezwykłego Polaka w ramach Dnia Papieskiego. Podczas uroczystego apelu, w podniosłej atmosferze, przypominaliśmy osobę Jana Pawła II, Jego nauczanie. Zostały ukazane też różne biblijne postaci, które w swoim życiu znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, ale zawsze kierowały się prawdą i miłością oraz dążyły do wolności duchowej, nawet za cenę wzgardzenia, wyśmiania czy utraty życia.

W montażu słowno – muzycznym, który zaprezentowała nasza młodzież, wyraźnie i głośno wybrzmiała aktualność tych wartości. Żaden człowiek nie może uchylaćsię od podstawowych pytań:

Co powinien czynić? Jak odróżniać dobro od zła?

Odpowiedź można znaleźć tylko w blasku prawdy, która jaśnieje w głębi ludzkiego ducha.


Opowieść wigilijna

opowiedziana przez

Teatr Piasku Galistyny

21 października 2022r. uczniowie klas V-VIII mieli przyjemność oglądać interpretację lektury Opowieść wigilijna wykonaną przez Tetianę Galistynę, która techniką malowania piaskiem tworzyła przepiękne, plastyczne obrazy z życia Ebenezera Scrooge’a. Ekranizacji lektury dopełniła gra aktorów, świateł, cieni i muzyki. Spektakl naprawdę robi wrażenie. Cieszymy się, że mogliśmy poznać nowe środki artystyczne zastosowane do przekazywania treści lektur szkolnych.

Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie z siedzibą w Potoczku oraz gospodarzowi spotkania, Spółdzielni Socjalnej Adamowianka za zaproszenie na spektakl pisany piaskiem. Obiecujemy przeczytać lekturę, bo tylko wtedy będziemy mogli porównać i stwierdzić, czym różni się adaptacja teatralna Opowieści wigilijnej od utworu stworzonego przez Karola Dickensa.


Teatru Piasku Tetiany Galitsyny

Królowa Śniegu

W czwartek, 20 października uczniowie klas I-IV, na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Potoczku, udali się do Spółdzielni Adamowianka, aby obejrzeć online spektakl teatralny pt. Królowa Śniegu, przygotowany przez artystów Teatru Piasku Tetiany Galitsyny.

Spektakl był interesującym połączeniem tradycyjnej sztuki teatralnej z kunsztownym malowaniem piaskiem oraz światłem. Efekty specjalne były wyjątkowe. Z wielką przyjemnością podziwialiśmy niezwykły talent artystów, którzy z lekkością tworzyli obrazy za pomocą piasku i światła. Pokazanie piaskiem, światłem, pięknej, wzruszającej baśni stało się bardzo ważnym wydarzeniem dla dzieci oraz przypomniało historię przyjaciół Kaja
i Gerdy.

Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Spektakl bardzo się podobał i zapewne
na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.


Rekord Polski bijemy,

serduszko Gabi ratujemy!!!

            Pod takim hasłem, 21 października punktualnie o godzinie 12.00, dziewięćdziesięciu dwóch uczniów naszej szkoły brało udział w ustanowieniu rekordu Polski w Największej liczbie osób w piżamach (w różnych lokalizacjach). Głównym celem tego wydarzenia było wsparcie Gabrysi Bryk w jej walce o zdrowie, dlatego dziękujemy wszystkim za udział, za wspaniałą zabawę oraz za przekazaną cegiełkę na leczenie dziewczynki.

            Gabrysiu, życzymy Ci zdrowego serduszka i dużo uśmiechu!!!


Przedszkolaki upiekły chleb!!!

            Z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Chleba w grupie Misie odbyły się ciekawe zajęcia, podczas których dzieci poznały etapy wypieku pieczywa. Zanim jednak to nastąpiło, dowiedziały się, jak powstaje mąka, a także, na czym polega zawód piekarza. Przed przystąpieniem do pracy poznały nazwy składników, które następnie wspólnie dodawały według odpowiedniej kolejności zawartej w przepisie. W czasie, gdy chleb piekł się w szkolnym piekarniku, Misie wykonały piękne prace plastyczne, a także bawiły się w piekarzy. Zapach unoszący się w powietrzu powodował, że dzieci z niecierpliwością czekały na efekty swojej pracy.

Gdy nastąpiła degustacja, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że taki chlebek wykonany wspólnie smakuje najlepiej.


Dzień Nauczyciela w naszej szkole

            Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, to święto wszystkich pracowników oświaty. 13 października cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej i wzięła udział w uroczystych obchodach Dnia Nauczyciela.

            Część oficjalną rozpoczęły występy uczniów klasy czwartej. Z krótkiej części artystycznej dowiedzieliśmy się, jak trudny jest zawód nauczyciela, ale też, ile może przynieść radości i satysfakcji.

            O wielkiej odpowiedzialności pedagogów mówił również Pan Dyrektor, Adam Kozyra. W przemówieniu, które wygłosił, podziękował wszystkim pracownikom oświaty. Nauczycielom za kreatywność, życzliwość, uśmiech i serdeczność, którymi każdego dnia obdarzają swoich podopiecznych. Pracownikom administracji i obsługi za wielkie zaangażowanie, bo bez nich szkoła nie byłaby takim miejscem, jakim jest. Wystąpienie zakończyły życzenia satysfakcji, pogody ducha, pomyślności i entuzjazmu w życiu codziennym.

            Po krótkiej przerwie ponownie spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by obejrzeć przygotowany przez uczniów program Mam talent. Okazuje się, że, jak wyraźnie podkreśliła prowadząca, nasza szkoła jest kuźnią talentów. Wysłuchaliśmy wiele pięknych piosenek, obejrzeliśmy solowe występy uczennic z klasy trzeciej i ósmej. Zobaczyliśmy bajeczne wykonanie Jeziora Łabędziego przez chłopców z klasy szóstej. Wyjątkową formę ekspresji pokazała uczennica klasy piątej – szpagat, gwiazda, salta były niezwykle widowiskowe. Poczucie humoru i przezabawne wybryki nie są obce naszym uczniom, czego dowodem był występ kabaretu, który stworzyli uczniowie klasy siódmej. Inne talenty zaprezentowały dziewczyny z klasy ósmej, a były to wytwory rękodzieła artystycznego, malarstwo.

            To był cudowny dzień. Dzień pełen radości, pozytywnych emocji i wrażeń.


Owoce dają moc

            Dzieci z grupy Misie doskonale wiedzą, że aby być zdrowym, trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin znajdą w owocach i warzywach. Zgodnie z tym przesłaniem, postanowiły wyczarować pyszny, a przede wszystkim naturalny sok z jabłek. Jednak zanim przedszkolaki przystąpiły do pracy, zostały zapoznane z urządzeniem, jakim jest sokowirówka. Następnie zgodnie z zasadami higieny pracy umyły rączki i jabłka, po czym z niecierpliwością rozpoczęły samodzielne wyciskanie soku.

Na koniec nastąpiła degustacja, po której wszyscy mieli ochotę na więcej.


Świętowanie i integrowanie !

Pod takim hasłem, 6 października 2022r., zorganizowaliśmy wyjazd do Parku Wodnego w Chełmie. Nadal celebrowaliśmy Dzień Chłopaka i świetnie bawiliśmy się. W radosnej zabawie uczestniczyli uczniowie od IV do VIII klasy.

Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Część z nas udała się przygotowywać pizzę, druga grupa miała możliwość wypróbowania swojej sprawności fizycznej i precyzji toczenia kuli na kręgielni. Jak zwykle to, co wydawało się bardzo proste, nie było takie. Wysokie wyniki w zbijaniu kręgli osiągnęli rodzinnie Marek i Marysia Skrzyńscy, Olivka Brzozowska, Antek Gromek, Wiktoria Bielak, Wiktoria Cieślak. Byli też tacy, którzy mierząc się ze zbijaniem kręgli, doszli do wniosku, że muszą jeszcze poćwiczyć, nabrać wprawy, wyczuć tor i kulę.

Pizza była smaczna. Każdy stosownie do swoich gustów smakowych umieszczał na cieście ulubione dodatki. Prowadząca zajęcia kulinarne, pani Magda, udzieliła nam kilku cennych wskazówek w dziedzinie przygotowywania pizzy.

Zwieńczeniem naszego pobytu w Chełmie były, oczywiście, zabawy wodne w basenie. Każdy znalazł dla siebie coś fajnego. Jedni korzystali ze zjeżdżalni, inni grali w piłkę, jeszcze inni dawali się porwać „nurtom rwącej rzeki”. Byli też tacy, którzy korzystali z pióropuszy wodnych, masaży ściennych, a wszystko odbywało się w przemiłej atmosferze.

Pobyt w Parku Wodnym w Chełmie okazał się świetnym miejscem do zabawy w gronie kolegów, z możliwością rywalizacji sportowej i zabaw integrujących naszą społeczność szkolną.


DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Organizatorem był samorząd szkolny. Zabawa jak to zwykle bywa, była udana. Rytmiczna muzyka starych i nowych przebojów zachęcała do tańca nawet najbardziej opornych. Uczniowie bawili się świetnie do samego końca a szczególnie chłopcy, którzy czuli się zaszczyceni tym , że zabawa jest właśnie z okazji ich święta.


Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

            Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie wzięły udział w zorganizowanej specjalnie dla nich lekcji bibliotecznej. Na miejscu przywitała ich pani Zofia Nadra wraz z uczennicami klasy ósmej.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zwiedzały bibliotekę, przyglądając się wszystkim książkom, a zwłaszcza tym, w ich kategorii wiekowej. Dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza, jakie są zasady wypożyczania książek, a także, jak należy o nie dbać.

Kolejnym bardzo ciekawym punktem zajęć było przybliżenie postaci Jana Brzechwy oraz zapoznanie z jego utworami. Dzieci z ogromnym skupieniem wpatrywały się w inscenizację wierszy Na straganie i Katar. Wychodząc, pytały o kolejny termin wizyty w tym zaczarowanym miejscu.


Wycieczka do kina

na film Avatar

W czwartek, 29 września 2022 r. uczniowie klasy VI i VII wybrali się do kina na film pt.”Avatar”.

Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. Była to również doskonała okazjado integracji uczniów i wzmocnienia  więzi koleżeńskiej oraz wspólnego świętowania zbliżającego się Dnia Chłopaka.

Film opowiadał historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała, musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. 

Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji. Pełni wrażeń, zadowoleni i w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.


Dzień Kropki

            15 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to było pretekstem do rozmowy na temat talentów, a także wiary we własne możliwości. Aby świętowanie przebiegło jak należy, dzieci z grupy Misie ubrane były w kółka, kropki i kropeczki. Wszyscy chętnie brali udział w przygotowanych zabawach, nawiązujących do tego wyjątkowego dnia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, gdzie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Na koniec Misie stworzyły piękne, kropkowe prace, w których wykazały się ogromną kreatywnością.


Nocka w szkole

Długo uczniowie klasy VII będą wspominać noc spędzoną w szkole - noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek. Impreza pod hasłem Nocka w szkole rozpoczęła się o godz.19.00 w piątek 23 września, a zakończyła o poranku dnia następnego.

Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór,  niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru. Od wielu dni trwały prace nad ułożeniem planu zajęć na tę noc. Tak więc zaraz po skonsumowaniu pizzy, uczniowie udali się do sali gimnastycznej, gdzie wspólnie tańczyli oraz grali w piłkę nożną. Następnym punktem programu była zabawa

w chowanego - wyłącznie przy świetle latarek. Na koniec wieczoru urządzony został seans filmowy. Zanim jednak wszyscy udali się na zasłużony i bardzo późny odpoczynek, jeszcze wiele się działo, ale niech to będzie tajemnicą uczestników nocki…

W sobotni poranek uczniowie, nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni, powrócili do swoich domów.

 


Zawodowy strzał w 10!

 21 września 2022 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w Targach Edukacyjnych pod hasłem Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość. Przedsięwzięcie to, jak co roku, skierowane było do uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół podstawowych z terenu miasta Zamość i powiatu zamojskiego.

Głównym celem tego wydarzenia jest promocja kształcenia zawodowego w branżach i kierunkach zgodnych z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertami zamojskich szkół, zapytać o interesujące ich kierunki kształcenia oraz wziąć udział w praktycznych zajęciach.

Miłym akcentem tego spotkania były rozmowy z naszymi absolwentami, którzy prezentowali na Targach szkoły, do których aktualnie uczęszczają.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

We wtorek, 20 września nasze przedszkolaki obchodziły swoje święto! Właśnie tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Dzieci brały udział w zabawach integracyjnych i konkurencjach sportowych. Były też wspólne zabawy z chustą animacyjną, zdjęcia w FOTOBUDCE i ulubione zabawy przy muzyce. Każdy przedszkolak otrzymał MEDAL SUPER PRZEDSZKOLAKA. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło uśmiechu, radości, słodkiego poczęstunku oraz drobnego upominku…

Idąc za słowami Janusza Korczaka - Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.  


Odpowiedzialność nieletnich wobec prawa,

czyli

spotkanie z policjantem

15 września 2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantem Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Jako pierwsze, słów policjanta, wysłuchały dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III.

Na początku zostały omówione zagrożenia, niebezpieczne treści i kontakty, jakie możemy spotkać w Internecie. Jak się przed tymi treściami bronić? Dobrym rozwiązaniem jest Family Link, który służy do zarządzania kontem i urządzeniem dziecka, kiedy przegląda ono Internet.

Szczególną uwagę funkcjonariusz zwrócił na zachowanie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, czyli bezpieczne przechodzenie przez ulicę, prawidłowe zachowanie się na przejściu dla pieszych oraz poruszanie się właściwą stroną ulicy. Policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   

Poruszył także temat niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi oraz omówił sposoby unikania ich. Dzieci - wspólnie z policjantem - odegrały scenki dramowe, przedstawiające zachowania w sytuacji spotkania z osobą nieznajomą. Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonego gościa.

            Na zakończenie spotkania dzieci zobaczyły prawdziwe policyjne kajdanki, które zaprezentował policjant. 

            W drugiej części spotkania uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII. Tu również pojawiły się zagadnienia bezpieczeństwa w czasie przechodzenia przez jezdnię. Uczniowie dowiedzieli się, jak zgodnie z prawem przejść przez jezdnię. Dowiedzieli się więc, że Prawo o ruchu drogowym to nie tylko prawa i obowiązki, ale też zakazy. Świadomość tego, czego nam nie wolno jako pieszym, jest bowiem podstawą prawidłowego funkcjonowania i uczestnictwa w ruchu drogowym. Co to oznacza? Otóż, to prawda, że w świetle nowych przepisów piesi mają nieco większe uprawnienia, jednak nie oznacza to, że mogą lekkomyślnie wchodzić na przejście, bo takie zachowanie może zakończyć się wypadkiem.

            Prowadzący spotkanie policjant wyjaśnił uczniom znaczenie pojęcia czyn karalny i krótko omówił treść ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ostrzegł uczniów, że nikt w sieci nie jest anonimowy, uczulił na konsekwencje, jakie niesie za sobą hejt, przemoc psychiczna na portalach społecznościowych. Stanowczo potępił takie zachowania i dodał, że taka forma przemocy nie może stać się normą! Poinformował uczniów, jakie uprawnienia ma dyrektor szkoły w sytuacji, gdy uczeń dopuszcza się czynu karalnego.

To niezwykle ważne spotkanie. Z pewnością i ci najmłodsi, i ci starsi uczniowie zapamiętają słowa pana policjanta.


Narodowe Czytanie 2022

W sobotę, 3 września 2022 r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem i nauczycielami wzięła udział w 11. edycji “Narodowego Czytania”, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Adamowie z/s w Potoczku.

Tegoroczną lekturą były “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Podczas uroczystości naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy VIII: Maja Cios, Amelia Greszta, Lena Lewusz i Roksana Włoszuk.

Po zakończeniu spotkania Pani dyrektor biblioteki Alicja Zawiślak wręczyła podziękowania oraz zaprosiła wszystkich gości do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.


Wakacje, wakacje i … po wakacjach

            1 września uczniowie ze smutkiem pożegnali wakacje, ale też, trzeba to jasno powiedzieć, z radością powitali nowy rok szkolny. To przecież szkoła jest miejscem, gdzie każdego dnia spotykają się z koleżankami i kolegami, gdzie zawiązują się przyjaźnie. To tu śmieją się, to tu wspólnie pracują, rozwiązują różne problemy.

            Pierwszy dzień w szkole był zapowiedzią tego, co ich czeka. Będzie więc i ciężka praca, i z pewnością sukcesy.

            Część oficjalna rozpoczęła się Mszą Św. celebrowaną przez ks. Wiesława Górniaka. Następnie głos zabrał pan Wójt Gminy Adamów. Swoje słowa skierował najpierw do odchodzącej na emeryturę pani Elżbiety Kuźmy. W krótkiej przemowie znalazły się słowa podziękowania dla pani Dyrektor za pracę pedagogiczną i administracyjną. Podziękowania skierowane były też do pani Renaty Szyper, która w ubiegłym roku szkolnym pełniła funkcję nauczyciela zastępującego dyrektora szkoły. W dalszej części pan Wójt wręczył panu Adamowi Kozyrze nominację na stanowisko dyrektora szkoły oraz pani Agnieszce Kuropatnickiej na stanowisko nauczyciela zastępującego dyrektora.

            W swoim przemówieniu, pan dyrektor Adam Kozyra, zwrócił się do wszystkich zebranych w sali gimnastycznej. Złożył życzenia uczniom i ich rodzicom, nauczycielom i niepedagogicznym pracownikom szkoły.

            Biorąc pod uwagę fakt, iż 1 września jest kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej, wszyscy zebrani minutą ciszy i zapaleniem zniczy pod pomnikiem uczcili pamięć poległych za naszą wolność.


Konkurs Plastyczny

Kolory Niepodległości

Uczeń klasy I - Błażej Dziuba został laureatem Konkursu Plastycznego Kolory Niepodległości, którego celem było wspieranie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych oraz upowszechnianie tradycji narodowej.

Konkurs zorganizowany został przez Posła na Sejm RP - pana Tomasza Zielińskiego, we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty w Lublinie oraz Instytutem Pamięci Narodowej z siedzibą w Lublinie. Prezes Rady Ministrów natomiast – pan Mateusz Morawiecki objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem.

W zmaganiach plastycznych wzięła udział rekordowa liczba dzieci i młodzieży, bo aż ponad 2000 osób. Uroczysta gala finałowa miała miejsce  9 listopada 2022r. w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

Błażejowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016