Strona główna

2015/2016

Rok szkolny 2015/2016 to już przeszłość...

            24 czerwca 2016 roku pożegnaliśmy kolejny już rok szkolny. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrała Pani Dyrektor. Przywitała przybyłych na tę uroczystość rodziców, uczniów oraz pracowników szkoły. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Gratulowała uczniom wyników w nauce, rodzicom dziękowała za wsparcie i zaangażowanie w życie szkoły, a wszystkim życzyła wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

            Uczniowie wyróżniający się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach, z rąk Pani Dyrektor otrzymali nagrody i świadectwa z wyróżnieniem.

            Rodzice, którzy włączyli się w prace na rzecz szkoły, otrzymali podziękowania.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości była ceremonia ślubowania uczniów klasy trzeciej gimnazjum. Absolwenci z dumą ślubowali godnie reprezentować szkołę podczas dalszej edukacji, zaś wartości, które wynieśli z tego miejsca, stosować w dorosłym życiu.

            Po części oficjalnej wysłuchaliśmy ostatnich słów wypowiedzianych przez uczniów opuszczających mury tej szkoły – uczniów klasy III gimnazjum. Były to słowa śmieszne, ale też wzruszające. Łzy pojawiły się nie tylko w oczach opuszczających szkołę... Bo to dla nich ten dzień był szczególny. Może po latach będą wspominać tych, których tu zostawili – koleżanki i kolegów, przyjaciół, nauczycieli i wychowawców.

            Mimo, że był to dzień wyczekiwany z niecierpliwością przez naszych absolwentów, to można było zauważyć na ich twarzach ślady właśnie tego wzruszenia. Nic dziwnego – zostawiają przecież miejsce, w którym każdy z nich przeżył pierwsze porażki, poznał smak sukcesu. W tym miejscu, chcą czy nie, zostawiają cząstkę siebie...

            Po ceremonii zakończenia roku szkolnego, uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Tam otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.

            Do zobaczenia więc po wakacjach!!!


Dnia 20 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Dzień ten obchodzony jest 26 września, ale my postanowiliśmy uczcić go właśnie teraz. Podczas uroczystej akademii mogliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób uczyć się języków obcych, i że na ich naukę nie jest nigdy za późno. Następnie uczniowie klasy III zaprezentowali nam bajkę  o Rzepce w wersji angielskiej, zaś uczniowie V klasy bajkę o Czerwonym kapturku. Poszczególne klasy wzięły również udział w konkursie, w ramach, którego miały zaprezentować wylosowany wcześniej język, zaśpiewać piosenkę w tym języku, przygotować potrawy charakterystyczne dla danego kraju oraz wziąć udział w quizie o językach obcych, oceniany był również wystrój klas. Należy dodać, że wszystkie klasy zaprezentowały się wspaniale. Komisja w składzie pani Agnieszka Kuropatnicka i pan Adam Kozyra miała naprawdę dylemat z przyznawaniem punktów. Po podliczeniu wyników okazało się, że klasa V reprezentująca język francuski oraz IB gimnazjum przedstawiająca Hiszpanię, zdobyły taką samą liczbę punktów, z tego powodu klasy otrzymają nagrody we wrześniu,

Wszystkim zaś serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i pracę
w przygotowanie do obchodów Dnia Języków Obcych i zapraszamy do zabawy za rok


Nasi amatorzy we wspólnych zmaganiach z zawodowcami…

W dniach 16 – 18 czerwca 2016r. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła
w zgrupowaniu szkoleniowym dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Krasnobrodzie.

Przez trzy dni uczniowie brali udział w intensywnych ćwiczeniach pod kierunkiem członków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Doskonalili swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, brali udział w bojowych ćwiczeniach strażackich. Zajęcia zakończyły się udziałem w zawodach z musztry.

Pomimo wysiłku, młodzież wróciła do szkoły pełna energii i zapału do podobnych działań w przyszłym roku.


„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - taki tytuł nosił międzyszkolny konkurs fotograficzny, którego organizatorem był Zespół Szkół w Szewni Górnej.

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy przyrodniczej wśród uczniów oraz promocja własnego regionu. Uczniowie poprzez fotografię mogli pokazać piękno otaczającej nas przyrody oraz rozwijać swoje zainteresowania fotografią. Na konkurs wpłynęło 38 prac wykonanych przez 15 uczniów. Wszystkie prace były bardzo ładne i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury przyznało:

I miejsce - Izabeli Bajak z Zespołu Szkół w Suchowoli;

II miejsce - Kacprowi Selechowi z Zespołu Szkół w Szewni Górnej;

III miejsce - Natalii Duszejko z Zespołu Szkół w Suchowoli

oraz dwa wyróżnienia uczennicom z Suchowoli: Angelice Pasiecznej oraz Joannie Kot.

Była to pierwsza edycja tego konkursu, tym bardziej cieszymy się, że tylu uczniów wzięło
w nim udział. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

 


W dniach 2-3 czerwca 2016 r. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wybrali się na wycieczkę, planowaną już od października poprzedniego roku.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy Rodzinny Park Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Tu, miłośnicy adrenaliny korzystali z ekstremalnych rozrywek tzn. przejażdżki na urządzeniu zwanym Roller Coaster „Mayan”, czy Space Gun. W zasadzie, wszyscy dobrze znieśliśmy zaoferowane przez park rozrywki, czyli wirowanie w przestworzach i zawrotne prędkości. Ci, którzy woleli spokojniejsze przeżycia, korzystali z wolniejszych kolejek bądź Formuły 1. W wyścigach samochodów rywalizowali zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie. Zdarzało się, że współpracujący ze sobą gimnazjaliści szachowali w samochodowym karambolu „ulubionych” opiekunów, torpedując własnym pojazdem ich auta.

Drugiego dnia podziwialiśmy piękną panoramę Bielska-Białej z okien kolejki linowej na szczycie Szyndzielni, na wysokości ponad 1000 metrów!

Po południu zwiedzaliśmy Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Tu mogliśmy naocznie zobaczyć świadectwa zbrodni dokonane na ludności polskiej w obozach zagłady czasie II wojny światowej. Nasi wychowankowie z uwagą oglądali prezentowane przez przewodniczkę eksponaty, z przejęciem słuchali historii o tragicznych losach więźniów. Wszystkim nam towarzyszyła refleksja, że okrucieństwa wojny nigdy nie powinny się powtórzyć.

W drodze powrotnej już planowaliśmy trasę kolejnej wycieczki.

 


Igrzyska Rekreacyjno – Sportowe z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca 2016 roku na hali sportowej ZS w Szewni Górnej została zorganizowana impreza pod wspólnym hasłem ,,Europejski Dzień Sportu".

Rozgrywki i zabawy sportowe zorganizowane dla dzieci z klas podstawowych oraz gimnazjum kolejny raz stworzyły szansę na zdrowe, aktywne spędzenie wolnego czasu, umożliwiając jednocześnie sprawdzenie swoich możliwości. A wszystko to odbyło się w atmosferze zdrowej rywalizacji, współzawodnictwa i pełnej integracji. Na wszystkie dzieci czekało wiele sportowych atrakcji . Podczas trzygodzinnej zabawy dzieciaki rozegrały mini turnieje piłki nożnej, brały udział w sprawnościowych torach przeszkód, wsyscigu na hulajnodze, oraz w różnych konkurencjach indywidualnych. Wiele emocji udzielało sie podczas przeciagania liny. Jak sie pózniej okazało byla to bardzo wyczerpujacą konkurencja dla zawodników.

Na zakończenie sportowych zmagań, uczestnicy otrzymali duplomy , a także kilogramy słodkości na zregenerowanie sił. Impreza sprawiła uczestnikom wiele radości, zabawy i satysfakcji.

 


30 maja 2016 r. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej mogli „łamać głowy” w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym. Nasze „najtęższe umysły” do matematycznej rywalizacji zaprosiły koleżanki i kolegów z Zespołu Szkół w Suchowoli. Każdy, ze zgłoszonych pięciu zespołów, składał się po 1 uczniu z klasy czwartej, piątej oraz szóstej. Uczestnicy konkursu wykazywali się umiejętnościami logicznego i abstrakcyjnego myślenia rozwiązując rebusy, łamigłówki, zadania oraz krzyżówki matematyczne. Członkowie zespołów zdobywali dla drużyny punkty, odpowiadając na pytania indywidualnie. Często grupy wypracowywały rozwiązania, nad którymi trudzili się wszyscy.    Śmiało możemy potwierdzić, że biorący udział w konkursie, wykazali się dużą intuicją matematyczną i umiejętnościami, bowiem rozwiązywali z powodzeniem nietypowe zadania matematyczne. Choć zmagania konkursowe były zabawą, Komisja z aptekarską dokładnością zliczała uzyskiwane punkty i wskazała tych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki.

Oto najlepsi:

Miejsce Członkowie zespołu
I Igor Cios kl.IV, Oliwia Kotarba kl.V, Izabela Tymosz kl.VI
II Szymon Kania kl.IV, Aneta Pupiec kl.V, Justyna Grela kl.VI
III Natalia Chrzan, Karolina Oleszczak, Michalina komisarczuk

 


12 maja 2016r. uczniowie klasy V uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Edukacyjno- Muzealnym w Zwierzyńcu. Atrakcją zajęć były pomoce dydaktyczne tzn. mapy Roztocza opisane językiem Braille’a. W wycieczce do Zwierzyńca towarzyszyli pięcioklasistom uczniowie IV klasy.

Wszyscy przeszli niezły „chrzest bojowy” na szlaku ścieżki dendrologicznej z Górecka Starego do Florianki. Przewodniczką na szlaku była Pani Małgorzata Tronkowska, pracownik Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego w Zwierzyńcu. Pogoda nam dopisała i mogliśmy podziwiać koniki polskie oraz unikatowe okazy drzew z dawnych szkółek leśnych, założonych w roku 1901 przez zarządcę Florianki - Franciszka Fejfer-Stankowskiego. Szczególnie zachwyciły nas korkowiec amurski, dąb „ Florian” oraz klon-jawor o ciekawym łuskowatym pniu.

W samej Floriance oglądaliśmy powozy, stajnie koników polskich, owce uhruskie i imponujących rozmiarów lipę.

Po drodze podziwialiśmy przykłady sztuki Landartu (sztuki w naturze), najbardziej spodobała nam się płaskorzeźba św. Krzysztofa.

 


Święto Patrona już za nami …

            Tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły towarzyszył wyjątkowy nastrój.
W tym roku bowiem obchodziliśmy
35. Rocznicę nadania Szkole Imienia połączoną z 73. Rocznicą Bitwy pod Wojdą.

czytaj całóść .....

 


III Ogólnopolski Bieg wokół Twierdzy Zamość odbył się po honorowym patronatem Sławomira Zawiślaka, posła na Sejm RP, Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego, marszałka województwa lubelskiego oraz Andrzeja Wnuka, prezydenta Zamościa. Głównym organizatorem było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu we współpracy z klubem sportowym „Agros” Zamość i miastem Zamość. W tym roku zmieniło się miejsce organizacji biegu. Zarówno start, jak i meta usytuowane zostały na Rynku Wielkim, a trasa wiodła uliczkami Starówki. Oczywiście krótszy dystans pokonywały dzieci i młodzież. Kobiety i mężczyźni biegli na dystansie 5 tys. m. Trasę takiej samej długości mieli do przebycia miłośnicy nordic walking. Jednak nie wyniki były najważniejsze w tej wspaniałej imprezie ale sam udział i sprawdzenia swoich możliwości. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Polakowski, Eryk Guziak, Joanna Świrgoń, Łukasz Lewusz, Martyna Krzywonos, Wiktoria Guziak, Przemysław Częścik. Wszystkim naszym zawodnikom i zawodniczkom należą się brawa za walkę o jak najlepsze miejsca. Gratulujemy Przemkowi Częścikowi za zajecie I miejsca w kategorii klas I-II chłopców na dystansie 300m.


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to ważne dla Polaków Święto. Dla podkreślenia rangi 225.Rocznicy, uczniowie naszej szkoły – tym razem również najmłodsi – przygotowali program artystyczny.

Była to bardzo ciekawa i nietypowa lekcja historii. Dzieło Sejmu Wielkiego bowiem przez lata było symbolem odrodzenia Polski i ostatniej próby wybicia się na niepodległość. Dlatego ważne jest, by na co dzień krzewić idee patriotyzmu i myślenia kategoriami państwa.

Nasza szkolna uroczystość stała się okazją do refleksji na temat patriotyzmu i dumy bycia Polakiem. Była też przypomnieniem o dziele Sejmu Wielkiego i jego znaczeniu dla Polaków.

„Niech każdy (…) miłość własną – kraju miłości poświęci!”


Dnia 26. kwietnia 2016 r. uczniowie klasy III: Kinga Kuśmierz i Bartłomiej Persik wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym, którego organizatorem był Zespół Szkół w Suchowoli. Konkurs składał się z dwóch części: dyktanda i testu ortograficznego. Uczeń Bartłomiej Persik zdobył III miejsce i otrzymał nagrody książkowe oraz dyplom.

Gratulujemy!


Wy jesteście moją nadzieją …

To przesłanie towarzyszyło uczniom naszej szkoły 8 kwietnia 2016 roku, kiedy obchodziliśmy 11. Rocznicę Śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Była to chwila pełna refleksji i zadumy.

Podczas uroczystej akademii wysłuchaliśmy wielu ciepłych słów o tym Wspaniałym Człowieku. Człowieku, który bardzo kochał ludzi na całym świecie i choć fizycznie był daleko, sercem nigdy nie opuszczał Ojczyzny.

Piękna scenografia, niezwykłe słowa pieśni i utworów poetyckich w pełni oddały osobowość Świętego i naszą pamięć o Nim.

I nie jest ważne to, że od lat nie ma Go z nami. W sercach, duszy pozostanie naszym Przewodnikiem w życiu już na zawsze.

Pamiętamy, wspominamy …


W czwartek 31.03.2016r w hali ZS w Szewni Górnej rozegrano Międzyszkolny Halowy Turnieju Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Adamów. Otwarcia turnieju dokonał wójt Gminy Adamów Pan Dariusz Szykuła życząc wszystkim drużynom super zabawy, mnóstwa bramek oraz rywalizacji zgodnie z zasadami Fair Play. W turnieju udział wzięły SP Szewnia Górna, SP Krasnobród, SP Kaczórki oraz SP Suchowola wystawiając reprezentacje szkół chłopców oraz dziewcząt, które rozgrywały mecze systemem każdy z każdym.czytaj więcej ....


UCZNIOWIE WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ W NAUCE

W ROKU SZKOLNYM 2015-2016 zobacz ....


Zgodnieztradycjąnaszejszkoły,21marcaodbyłysięprezentacjeprojektówedukacyjnych,realizowanychprzezuczniów  klasydrugiej.

Uczniowiebylipodzieleninaczteryzespołyirealizowaliprojektyznastępującychprzedmiotów:matematyka,biologia,geografiaiwychowanie-fizyczne.Każdazgrupwybrałanajbardziejinteresującyichtemat.

Publicznaprezentacja,wobecnościzaproszonejPaniDyrektor,nauczycieliorazuczniówgimnazjum,byłazwieńczeniemkilkutygodniowejpracy.Nasidrugoklasiści,wodświętnychstrojachgalowych,zaprezentowaliefektyswoichdziałań.Obserwatorzypoznalihistoriępowstanialiczb,tajemniceKosmosu,równietajemniczyświatzmysłówczłowiekaoraztaniec,jakoformaaktywnościfizycznejwróżnychodsłonach.

Wszystkieprzedstawioneprojektybyłybardzociekawe.Widaćbyło,żepracawramachichrealizacji,wymagałaniezwykłejdeterminacjiuczniów.Nauczyłaichwspółpracywgrupie,odpowiedzialnościzapowierzonezadania.Gimnazjaliściuwierzyliwswojemożliwościipokonalistres.

Byłoniezwykleuroczyście,aleteżwesoło.Jednazuczennicskuteczniebudowałanapięciewśródzaproszonychgości.

Kolejnytakipokazjużzarok!

 


Dnia 29 stycznia 2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka.

Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych z uśmiechem na ustach zaprezentowały wspólnie przygotowany program artystyczny. Z ogromnym wzruszeniem dziadkowie słuchali słów wypowiadanych przez wnuczęta. Dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Przygotowały też smaczny i słodki poczęstunek.

Zaproszonym gościom towarzyszyła radość i duma ze swoich wnucząt, a uściskom i całusom nie było końca.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.


Niech żyje bal!

            Karnawał to czas zabawy, a choinka noworoczna w szkole jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Dlatego 23 stycznia 2016 r. hala sportowa, przystrojona w świąteczną dekorację, na czas zabawy zmienia się w salę balową.

            Tego dnia dzieciom i młodzieży towarzyszyło wiele wrażeń i emocji. Uczniowie klas młodszych przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Najmłodsi bawili się w godzinach porannych.

            Natomiast gimnazjaliści i uczniowie starszych klas szkoły podstawowej zaprezentowali niezwykłą galerię wspaniałych, młodzieżowych strojów i fryzur. Przy ulubionej muzyce młodzież bawiła się do 21.00.

            W przerwach, zabawę umilał poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawa noworoczna to przecież wspaniała okazja do bliskiej współpracy z rodzicami, którzy chętnie włączają się w organizację tej imprezy. W tym roku również była to okazja do spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli.

            Było tak, jak powinno być – głośno, wesoło i bardzo, bardzo przyjemnie. Następne takie spotkanie już za rok …


22 stycznia młodzież gimnazjalna postanowiła wykorzystać uroki zimy i wyjechała na lodowisko do Zamościa. Pogoda dopisała – przy kilkustopniowym mrozie prószył lekko śnieg.

Niektórzy na lodzie stawiali swoje pierwsze kroki, inni doskonalili swoje umiejętności. Było parę upadków, bolały mięśnie, ale humory dopisywały!

Wyjazd był niezwykle udany... Czas spędzony na lodowisku upłynął bardzo szybko i przyjemnie. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i zrelaksowani uczniowie wrócili do szkoły.

Zdjęcia są dowodem na to, że w zdrowy sposób, w miłym towarzystwie można spędzać czas.

I już dziś zadajemy sobie pytanie – kiedy kolejny taki wyjazd?


21 stycznia 2016 r. uczniowie z klas IV, V i VI pod opieką pań Eweliny Kozyrskiej, Zofii Nadry, Edyty Sobczyk uczestniczyli w wyjeździe na lodowisko do Zamościa. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wyjazd. Na miejsce dotarliśmy około godziny 9.00 i po krótkim przygotowaniu byliśmy gotowi do jazdy. Nie obyło się bez upadków, na szczęście niegroźnych – wywołujących salwy śmiechu. Ci, którzy stawiali pierwsze kroki na lodzie, mimo upadków i potknięć, nie dawali za wygraną i przy pomocy bardziej doświadczonych kolegów starali się pojąć technikę poruszania po lodzie. Po ponad godzinnej wizycie na lodowisku wszyscy bardzo zgłodnieli, dlatego też naszą wycieczkę zakończyliśmy w pizzerii. Było super! W przyszłym roku również poszalejemy na lodowisku.



Dnia 19 stycznia 2016 r. przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych spotkali się z pracownikiem Nadleśnictwa Zwierzyniec, Panem Jarosławem Dąbrowskim. Dzieci obejrzały film edukacyjny, przedstawiający życie zwierząt w okresie zimowym. Pan Leśniczy podpowiedział, jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta i ptaki. Zachęcał do budowania karmników. Przekazał  kule dla ptaków wypełnione ziarnem, nasionami i tłuszczem, które zostaną powieszone na drzewach przed szkołą. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań Panu Leśniczemu i ochoczo z tej możliwości skorzystały.

Dzięki zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami.

Panu Leśniczemu bardzo serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie.


  

Konkurs pod hasłem

Literacki spacer po Gminie Adamów

podsumowany!

            Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2015 roku i adresowany był do uczniów gimnazjum. Zadanie konkursowe polegało na zredagowaniu tekstu prozatorskiego. Zgłoszone prace miały dotyczyć ludzi, miejsc lub wydarzeń związanych z Gminą Adamów.

            Głównym celem przedsięwzięcia było pobudzenie aktywności twórczej w dziedzinie literatury, konfrontacja twórczości literackiej młodzieży a także promocja utalentowanych adeptów literatury.

            I miejsce przyznano Wiktorii Szykulskiej – uczennicy klasy Ib gimnazjum. Nagrodzono ciekawy koncept oraz oryginalność pracy.

            A oto, co Wiktoria powiedziała o swojej pracy:

            W opowiadaniu piszę o pięknie, jakie w sobie przechowuje ten malowniczy region i tajemnicach, które skrywa w każdym zakątku. Poruszam problematykę trudnych wspomnień i konsekwencji, jakie pociągają.

            II miejsce przyznano Klaudii Gontarz – uczennicy klasy Ia oraz Aleksandrze Szarafin – uczennicy klasy II gimnazjum.

            Moja praca opisuje najpiękniejszy zakątek w Bondyrzu. I choć jestem mieszkanką innej gminy, będę często do tego miejsca wracać, niezależnie, gdzie będę w przyszłości i wiek nie będzie miał znaczenia – powiedziała Klaudia.

            Mnie natomiast zafascynowała magia i historia Wojdy. To miejsce mnie uspokaja, inspirując jednocześnie do działania – tak o swoim pomyśle na pracę literacką mówi Ola.

            Autorki otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczniowie mogą poznać ich prace, ponieważ zostały one przekazane do biblioteki szkolnej.


Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …

            22 grudnia był w naszej szkole dniem szczególnym. Mieniąca się tysiącami barw choinka, dekoracje świąteczne goszczące wszędzie – w salach lekcyjnych, na korytarzu, wszyscy odświętnie ubrani i niezwykły gość – Pan Wójt Gminy Adamów – to dowód na to, że święta tuż, tuż!

            To niezwykłe spotkanie rozpoczęli nasi szkolni aktorzy, którzy z wielkim przejęciem i wdziękiem zaprezentowali się w Jasełkach.

            Następnie w każdej klasie, wspólnie z wychowawcami, uczniowie podzielili się opłatkiem. Przy stołach nakrytych śnieżnobiałymi obrusami składali sobie świąteczne życzenia. Nastrój potęgowały płynące z głośników przepiękne, polskie kolędy.

            Intrygującą częścią tego dnia było posumowanie Konkursu na najbardziej świąteczną salę lekcyjną. Komisja konkursowa miała trudne zadanie. Okazało się bowiem, że wszystkie sale były pięknie, oryginalnie udekorowane. Autorzy scenografii wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Nagrody otrzymali zatem wszyscy. Nie mogło być inaczej!

            W kolejnych konkursach uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najlepsi zostali nagrodzeni, zaś pozostali otrzymali podziękowania za udział.

            Ten dzień, to chwile niezwykłej magii i uroku. Obchodzony niby tak samo, a każdego roku inaczej .


Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy kalendarz adwentowy

21 grudnia odbyła się w naszej szkole III edycja konkursu na najładniejszy kalendarz adwentowy. Na konkurs wpłynęło wiele prac, ale liczył się przede wszystkim oryginalny pomysł, wkład pracy i poprawność językowa.

Wśród wielu pomysłowych kalendarzy nagrodzone zostały kalendarze:

Klaudii Gontarz, Klaudii Pliżgi , Kacpra Selecha,  Izabeli Dudek i Agaty Greszty.

Zwycięzcom gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, gdyż ich kalendarze wypełniły świąteczny nastrój w szkole.

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Elżbieta Michałkiewicz, nauczyciel języka niemieckiego.



Wizyta górnika w naszej szkole.

4 grudnia 2015 roku w naszej szkole gościliśmy górnika - Pana Marka Kaweckiego. Zaprezentował się on w pełnym galowym umundurowaniu. Dzieci  miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie, kordzikowi i odznaczeniom,  które otrzymują górnicy za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Niezwykły Gość opowiadał o tym, jakie są kolory pióropusza na górniczej czapce i kto je nosi.  Zapoznał nas z pochodzeniem nazwy Święta Górniczego - ,,Barbórki”. Przyniósł ze sobą węgiel różnego rodzaju i nauczył dzieci,  jak  go rozpoznawać. Wszyscy, nie tylko dzieci z uwagą słuchali opowieści dotyczących zawodu górnika. Była to dla nas z pewnością niezwykle ciekawa i wzruszająca  lekcja. Miłą niespodzianką było także obdarowywanie przez gościa cukierkami uczestników spotkania.

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Kaweckiemu za spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.


4 grudnia młodszą grupę przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Jego wizytę zapowiedział aniołek, który uprzedził dzieci, że Święty Mikołaj już się zbliża. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na jego przyjście, a gdy już się pojawił, na powitanie zaśpiewały mu piosenkę. Potem odbyło się wręczanie prezentów. Ponieważ w tej grupie są tylko grzeczne dzieci, Święty Mikołaj nikomu nie podarował rózgi. Gdy prezenty były już wręczone, przedszkolaki zaprosiły Mikołaja do wspólnego tańca. W ostatniej części spotkania odważne dzieci mogły przytulić się do Świętego Mikołaja. Szkoda, że Mikołaj odwiedza przedszkole tylko raz w roku.


27 listopada 2015r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości uczestniczyła Pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, rodzice, nauczyciele, uczniowie  naszej szkoły oraz  dzieci z grup przedszkolnych. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny pokazując, że potrafią śpiewać, tańczyć oraz recytować wierszyki. Musiały też wykazać się sprawnością fizyczną wykonując określone zadania. Następnie złożyły uroczystą przysięgę.  W dalszej kolejności Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania i wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Po oficjalnej części dzieci udały się do swoich sal na poczęstunek przygotowany przez rodziców.


W okresie od 19 października do 19 listopada 2015r. dzieci z młodszej grupy przedszkolnej uczestniczyły w kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Gościły w sali przedszkolnej Panią Dyrektor Elżbietę Kuźmę, rodziców i nauczycieli. Zaproszeni goście czytali im książki. Czytanie odbywało się codziennie , w czasie poobiedniego odpoczynku. Za pięknie przeczytaną bajkę przedszkolaki nagradzały gości dużymi brawami i orderem uśmiechniętej buźki. W tym czasie dzieci odwiedziły też szkolną bibliotekę i urządziły w sali ,,Kącik książki”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i poświęcili swój wolny czas, żeby poczytać przedszkolakom. Szczególne podziękowania składamy Pani Annie Szykule  i uczennicy naszej szkoły Aleksandrze Rak za przekazanie książek do naszego ,, Kącika książki”.

Przedszkolaki tak polubiły głośne czytanie , że stało się ono ich codziennym rytuałem.


A gdy wolności przyszedł czas...

to myśl przewodnia uroczystej akademii poświęconej najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu – 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

            10 listopada 2015 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali niezwykle wzruszający program artystyczny poświęcony wydarzeniom poprzedzającym datę 11 listopada 1918 roku. Przypomnieli najważniejsze daty i najważniejsze postaci. Interpretacje muzyczne i recytatorskie sprawiły, że dzieci i młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu „uczestniczyła” w tej szczególnej lekcji historii.

            Podniosły nastrój chwili podkreślały też galowe stroje uczniów, przypięte biało – czerwone kotyliony i scenografia sali: biel i czerwień kwiatów wykonanych przez młodzież.

            Różne refleksje nasuwały się uczestnikom akademii. Najważniejsza dotyczyła z całą pewnością wartości, jaką jest niepodległość. Dzisiaj wszyscy zdaliśmy egzamin z naszego współczesnego patriotyzmu.



Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
Wolność – polską mowę w szkole,
To, że tylko z ksiąg historii
Poznajemy dziś niewolę.”

            30 października  2015 r. uczniowie klas IA, IB, IIA, IIB, III, IV oraz V uczcili pamięć zmarłych w czasie II wojny światowej składając pod pomnikiem szkolnym wiązankę i zapalając znicze.



PIERWSZOKLASIŚCI ZOSTALI PRZYJĘCI

W POCZET UCZNIÓW SZKOŁY

Ślubowanie i pasowanie na ucznia jest bardzo ważnym dniem w życiu każdego małego człowieka. To niezwykłe wydarzenie odbyło się  28 października 2015 r. w Zespole Szkół w Szewni Górnej. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi oraz zdać egzamin z zakresu bezpieczeństwa i zasad zachowania w szkole.Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem wszystkich zgromadzonych uczniów naszej szkoły, nauczycieli oraz rodziców. Mali artyści za każdym razem byli nagradzani gromkimi brawami.Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po tej doniosłej chwili, pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, magicznym ołówkiem, dokonała pasowania  uczniów i złożyła im i ich rodzicom najlepsze życzenia, a następnie  wręczyła pamiątkowe, kolorowe dyplomy i legitymacje szkolne. Miłym akcentem była słodka niespodzianka przygotowana i wręczona pierwszakom przez uczniów klas drugich. Uroczystość zakończyła sesja fotograficzna oraz słodki poczęstunek przygotowany  przez rodziców.

Chwila ta na pewno pozostanie w pamięci uczniów na całe życie.



"Czytam sobie w bibliotece"

22 października 2015r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyło się spotkanie warsztatowe w ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece". Celem zajęć była promocja czytelnictwa wśród dzieci. W czasie warsztatów uczniowie mieli możliwość poznać opowiadania znanego polskiego autora książek dla dzieci: „Wyprawa na biegun"  i „Maja na tropie jaja" Rafała Witka. Pod opieką pani: M. Bochen, D. Gruli, A. Kuropatnickiej i E. Kozyrskiej w warsztatach uczestniczyło 47 uczniów z kl. II i III. Spotkanie z książką było okazją do wspólnej zabawy inauki.


Corocznym zwyczajem uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu zorganizowanym z okazji Dni Papieskich. W tym roku nasi „artyści” z wdzięcznością wspominali życie i dzieło Papieża pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny.

            Apel był podziękowaniem dla Tego, który zawsze wskazywał drogę ku temu, co piękne i dobre. Uczniowie przypomnieli, że Jan Paweł II dał świadectwo niezwykłej siły ducha, wiary, miłości Boga, człowieka, był uosobieniem prawdy i mądrości. Kiedyś powiedział, że chciałby być zapamiętany jako Papież Rodziny, dlatego z całą pewnością możemy stwierdzić, że spełniło się Jego marzenie.  Wszyscy, w skupieniu i z niezwykłą uwagą, słuchaliśmy słów wypowiadanych przez uczniów, które potraktowaliśmy wręcz jako wezwanie do refleksji nad rodziną oraz do wytrwałej modlitwy w jej intencji.

            Było niezwykle refleksyjnie, wzruszająco i uroczyście.


  14 października to szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela.

            I właśnie tego dnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz zaproszonych gości. Uczniowie piosenkami i wierszami uświetnili ten dzień. Wiele ciepłych słów popłynęło w stronę nauczycieli. Najmłodsze dzieci i młodzież każdym słowem podkreślali swą wdzięczność za codzienną pracę swoich pedagogów, ich poświęcenie, czujność i troskę.

            Pani Dyrektor w swoim przemówieniu również mówiła o pięknej, ale jakże trudnej pracy nauczyciela. Podziękowała za zaangażowanie i życzyła wielu sił i wytrwałości w tym szczególnym zawodzie. Wręczyła też Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom.

            Wiele ciepłych słów i życzeń padło ze strony zaproszonych gości. Były kwiaty, dyplomy i słowa uznania w stosunku do wszystkich pracowników naszej szkoły.

            Tego dnia społeczność szkolna powiększyła się już oficjalnie o uczniów klas pierwszych. W podniosłej atmosferze, przed sztandarem szkoły, gimnazjaliści złożyli uroczyste ślubowanie.

            Wierzymy, że słowa wypowiedziane są odzwierciedleniem postawy uczniowskiej, odpowiedzialności i symbolem dojrzałości.

            Witamy więc pierwszaków wśród uczniów gimnazjum. Życzymy efektywnej, uwieńczonej sukcesami pracy, pracy wśród przyjaciół i życzliwych ludzi.


76 lat temu, 27 września 1939 r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, które w czasie okupacji niemieckiej działało na rzecz podtrzymania polskości. W piątek, 25 września uczciliśmy pamięć  tych, którzy podjęli otwarta walkę z okupantem i za wierną służbę Rzeczpospolitej zapłacili wysoką cenę: wygnania, więzienia, życia…

„Zacięta wola wytrwania –

- to nic, że więzienia są pełne,

- to nic, że jest Oświęcim,

bo oni – P o l s k a P o d z i e m n a

swym całym życiem świadczą,

że Polska nie zginęła, że żyje i że  z w y c i ę ż y!”



16 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli w zamojskim kinie Stylowy niezwykle piękną animację, adaptację uwielbianej na całym świecie książki Mały Książę Antoine'a de Saint – Exupery'ego. Reżyserem tego arcydzieła jest Mark Osborne. Nad filmem pracowała światowa ekstraklasa specjalistów od animacji, czego efektem jest niezwykła i ponadczasowa – jak mówią specjaliści – historia małej dziewczynki, jej tajemniczego sąsiada – Pilota i Małego Księcia, którego oboje pokochali nad życie.

            Z filmu płynie przesłanie, by jak najdłużej zachować w sobie dziecko. Warto było obejrzeć, mówią nasi uczniowie.


01 września 2015 roku uczniowie na dobre pożegnali wakacje

i powitali nowy rok szkolny 2015/2016.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, która powitała serdecznie uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz przedstawicieli Urzędu Gminy w Adamowie. Nastepnie cała społeczność szkolna i zaproszeni goście wzięli udział we mszy św. celebrowanej przez księdza Józefa Zwolaka, minutą ciszy uczcili pamięć poległych w czasie II wojny światowej.

Końcowym akcentem inauguracji były życzenia Pani Dyrektor, która wychowankom życzyła sukcesów w nowym roku, a nauczycielom inspiracji, wielu ciekawych i twórczych pomysłów w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Do tych ciepłych słów dołączyła Przewodnicząca Rady Gminy Adamów – Pani Bożena Skiba i przekazała życzenia w imieniu Wójta.

Po spotkaniu z wychowawcami, uczniowie udali się do domów, by jeszcze choć na chwilę przedłużyć wakacje ...


Zgodnieztradycjąnaszejszkoły,21marcaodbyłysięprezentacjeprojektówedukacyjnych,realizowanychprzezuczniów  klasydrugiej.

Uczniowiebylipodzieleninaczteryzespołyirealizowaliprojektyznastępującychprzedmiotów:matematyka,biologia,geografiaiwychowanie-fizyczne.Każdazgrupwybrałanajbardziejinteresującyichtemat.

Publicznaprezentacja,wobecnościzaproszonejPaniDyrektor,nauczycieliorazuczniówgimnazjum,byłazwieńczeniemkilkutygodniowejpracy.Nasidrugoklasiści,wodświętnychstrojachgalowych,zaprezentowaliefektyswoichdziałań.Obserwatorzypoznalihistoriępowstanialiczb,tajemniceKosmosu,równietajemniczyświatzmysłówczłowiekaoraztaniec,jakoformaaktywnościfizycznejwróżnychodsłonach.

Wszystkieprzedstawioneprojektybyłybardzociekawe.Widaćbyło,żepracawramachichrealizacji,wymagałaniezwykłejdeterminacjiuczniów.Nauczyłaichwspółpracywgrupie,odpowiedzialnościzapowierzonezadania.Gimnazjaliściuwierzyliwswojemożliwościipokonalistres.

Byłoniezwykleuroczyście,aleteżwesoło.Jednazuczennicskuteczniebudowałanapięciewśródzaproszonychgości.

Kolejnytakipokazjużzarok!

   

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016